PROSORB volně ložený 100 g

Neohodnoceno

Pasivní stabilizace klimatických podmínek mezi 30% a 60% relativní vlhkosti. 

164,56 Kč 136 Kč bez DPH
Dostupnost: dodání do 14 dnů (>5 ks)
Můžeme doručit do:
20.5.2024
Kód: 32000011
PROSORB volně ložený 100 g
Neohodnoceno

Detailní popis produktu

Kompletní specifikace

Pasivní stabilizace klimatických podmínek mezi 30% a 60% relativní vlhkosti.

PROSORB je osvědčený silikagel pro stabilizaci relativní vlhkosti (RH) ve vitrínách, depozitářích i skladovacích skříních. PROSORB může absorbovat a uvolňovat výjimečně velké množství vodní páry mezi 30% a 60% relativní vlhkosti. Rozsah vlhkosti u uměleckých děl vyrobených z organických materiálů je díky PROSORBU udržován co nejkonstantnější a kolísání vlhkosti je tlumeno. PROSORB se dodává kondicionovaný na požadovanou hodnotu vlhkosti.

Pro objem vitríny 1 m³ budete obvykle potřebovat přibližně 1–4 kazety.

Díky své velké vnitřní povrchové ploše a schopnosti adsorbovat a desorbovat vodní páru si PROSORB dokáže udržet stabilní RH. Je dodáván předem upravený pro požadovanou úroveň vlhkosti. PROSORB nabízí jedinečnou a výjimečnou adsorpční kapacitu v rozsahu 30 - 60% relativní vlhkosti (viz příručka a graf níže) a překonává ostatní produkty prodávané za tímto účelem. Většina muzeí má tendenci udržovat své sbírky na relativní vlhkosti mezi 30 - 60%. PROSORB tak přesně odpovídá potřebám muzejních konzervátorů.

Specifikace: 

Materiál Obsah materiálu: silikagel (oxid křemičitý)
Sypná hustota  750 g / l
Objem pórů 0,5 ml / g
Vnitřní povrch 750 m² / g
Mez pevnosti 200 N
Adsorpce vodní páry 

Relativní adsorpce vlhkosti / vlhkosti v hmotnostních procentech


30% / 16,2%
40% / 22,5%
50% / 30,4%
60% / 38,8%
70% / 44,9%
80% / 46,8%
90% / 48,0%
100% / 49,0%

Mezi 40% a 60% RH: 16,3% adsorpce vlhkosti

Rozměry  
Hmotnost 100 g
Dodávané balení  sáček uzavřený v hliníkovém bariérovém pouzdře

 

Jakou předběžnou úpravu PROSORBU budu potřebovat?

Optimální hodnota předkondicionování do značné míry závisí na požadavcích exponátu. Vyrovnávací vlhkost vždy znamená vyrovnávací paměť pro rozsah RH, ne pro jednoduchý RH bod. V závislosti na tom, zda jsou okolní klimatické podmínky suchší nebo vlhčí než požadovaný rozsah vlhkosti, bude muset být předběžná úprava PROSORBU na horním nebo dolním konci požadovaného rozsahu relativní vlhkosti.

Příklad: Chcete udržovat vitrínu na relativní vlhkosti 45 - 55% a okolní relativní vlhkosti 60%. Okolní vzduch postupně pronikne i do nejlépe vybavené vitríny. PROSORB by měl být předem kondicionován na 45% RH, aby absorboval co nejvíce vlhkosti.

Pokud je okolní relativní vlhkost podobná požadovanému rozsahu relativní vlhkosti ve vitríně a cílem je pouze vyrovnávat fluktuace relativní vlhkosti, měla by být zvolena předběžná úprava uprostřed požadovaného rozsahu relativní vlhkosti.

Kolik PROSORBU potřebuji?

Množství PROSORBU, které potřebujete, závisí na různých faktorech. Mezi ně patří těsnost vitríny a okolní klima. Je proto poněkud obtížné potřebné množství předpovídat. V zásadě platí, že čím více se PROSORBU použije, tím menší bude kolísání vlhkosti a tím méně často bude vitrína vyžadovat údržbu. Doporučujeme začít s 2 - 4 kg PROSORBU na metr krychlový objemu vitríny a neustále sledovat vlhkost v každé vitríně vlhkoměrem.

Limitní směrodatné hodnoty jsou:

  • 2 kg / m³ pro skleněnou obálku nebo velké vitríny > 2 m³
  • 4 kg / m³ pro velmi vysoké nebo malé vitríny (<0,2 m³)

Požadované množství se zvyšuje s:

  • netěsnosti ve vitríně
  • vysoké gradienty vlhkosti mezi vitrínou a okolním vzduchem
  • dlouhé doby trvání výstavy nebo stálé výstavy
  • kolísání teploty a pohyby vzduchu
  • instalace hygroskopických vitrín, které jsou sušší nebo tlumenější než požadované klimatické rozmezí. Samotné exponáty mohou být někdy sušší nebo tlumenější, než uvádí vlastník.

Další užitečné tipy týkající se použití ve vitrínách a opětovné úpravy naleznete v naší příručce na kartě „Stahování“.

Adorpční kapacita vody pro různé silikagely:

 

PROSORB

  • Ke stažení