Modrá škála

Neohodnoceno

Detekce poškození světlem

Snadná detekce potenciálního poškození světlem. Tento testovací proužek lze použít k určení vlivu světla na obrazy, dokumenty a textilie. 

790 Kč 652,89 Kč bez DPH
Dostupnost: dodání do 14 dnů (>5 ks)
Můžeme doručit do:
17.6.2024
Kód: 32000005
Modrá škála
Neohodnoceno

Detailní popis produktu

Kompletní specifikace

Snadná detekce potenciálního poškození světlem. Tento testovací proužek lze použít k určení vlivu světla na obrazy, dokumenty a textilie.

Modrá stupnice se skládá z 8 textilních proužků obarvených modrými barvivy různých stupňů stálosti, přičemž každý z následujících proužků je přibližně dvakrát rychlejší než ten předchozí. Pro použití zakryjte polovinu karty hliníkovou fólií a porovnejte změnu barvy po fázi expozice. Modrá stupnice je měřítkem světlostálosti organických materiálů a snadným nástrojem pro přesvědčování ředitelů muzeí nebo tvůrců výstav.

Rozměry karet: 13 x 4,5 cm
Rozměry krabice s textilními proužky 8 x 4,5 cm

Bohužel neexistuje přesná korelace mezi vyblednutím proužků a danou dávkou světla v Mlx / h. Mnoho materiálů vystavených v muzeích je citlivější na světlo než nejméně světlý proužek karty. Žádné viditelné vyblednutí na modré stupnici neznamená, že na exponovaných objektech nedošlo k vyblednutí.
Pro muzea bychom ve skutečnosti potřebovali citlivější kartu, ale v tuto chvíli není k dispozici.

BLAU2839
 

Úprava a monitorování klimatu

Budovy, ve kterých jsou sbírky či předměty kulturní hodnoty vystavovány anebo deponovány, zahrnují jak budovy historické s  tzv. přirozenou klimatizací, tak i moderní stavby s centrálně řízenou klimatizací. Relativní vlhkost  a teplota však  může nepříjemně kolísat v obou případech. 

"Ve většině starších objektů probíhá tzv. přirozená ventilace, tj. neřízená výměna vzduchu netěsnostmi oken a dveří i infiltrace venkovního vzduchu do budovy propustností obvodových zdí, čímž dochází k ovlivňování klimatické stability uvnitř budovy. Tam, kde tzv. „přirozené klima“ již nevyhovuje kritériím, stanoveným pro preventivní ochranu předmětů kulturní hodnoty, je nutno přistoupit k řešení klimatických poměrů ve vnitřních prostorách objektu tak, aby bylo dosaženo přeměny proměnlivého klimatu v interiéru budovy na klima stabilní s cílem zajistit co nejlepší klimatické podmínky a vyloučit, resp. minimalizovat vliv extrémních klimatických výkyvů v exteriéru."
Preventivní ochrana sbírkových předmětů. Národní muzeum, Praha 2000. ISSN: 80-7036-129-8